Kurs hiszpańskiego - metoda Colorin Colorado

Colorin Colorado to kompletna metoda nauki języka hiszpańskiego dla dzieci wraz z atrakcyjnym i przemyślanym podręcznikiem.

Pozwala na naukę poprzez pełne zanurzenie w języku, dzięki czemu jest tak skuteczna. W czasie trwania kursu dzieciom towarzyszą niezwykli bohaterowie Colorín Colorado, którzy reprezentują wybrany kraj Ameryki Łacińskiej, ale mieszkają w Hiszpanii, gdzie przeżywają swoje przygody.

Zalety metody Colorin Colorado

• Logo metody nauki języka hiszpańskiego Colorin Colorado

Metoda naturalna – uczymy dziecko przez pełne „zanurzenie w język”, czyli tak jak dziecko uczy się języka ojczystego. Dzięki temu dzieci szybko osłuchują się z językiem i nie muszą pokonywać żadnej bariery językowej.

• Metoda spiralna – jedną z największych zalet metody jest wykorzystywana w niej i skrupulatnie przestrzegana zasada spirali. Poniekąd wymuszamy na każdym prowadzącym powracanie do zagadnień, które były poruszane wcześniej. Ale nie tylko tych z ostatniej lekcji, lecz także tych sprzed kilku tygodni, a nawet miesięcy. Staramy się, aby to co zostało przerobione nie zostało szybko zapomniane.

• Repetitio est mater studiorum – kładziemy duży nacisk na budowanie zdań i pytań. Największym wyzwaniem jest takie powtarzanie tych samych zagadnień i struktur by dziecko mogło je usłyszeć ok. 10 razy, ale za każdym razem inaczej, tak aby dotrzeć do każdego dziecka, a jednocześnie uniknąć znużenia. Zgodnie z zasadą, że dziecko aby nauczyć się słowa na pamięć i móc z niego korzystać musi je użyć w ok. 8–12 różnych kontekstach.

• Metoda komunikacyjna – na każdych zajęciach stwarzamy w klasie naturalne sytuacje sprzyjające wzajemnej komunikacji. Dzieci są zapraszane do tworzenia krótkich dialogów z wykorzystaniem nowopoznanych słów i pytań.

• Metoda elastyczna – mogą się z nią uczyć dzieci zarówno 5/6 letnie jak i dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej (1–5). Dzieci chłoną język jak gąbki. Każde dziecko zapamiętuje tyle, na ile jest gotowe. Każdy progres, nawet minimalny, jest godny docenienia. Każde dziecko jest otwarte tak samo na język i warto nawet te najmłodsze motywować ambitnymi lekcjami, gdyż dużo więcej z nich wyniosą.

• Metoda ciekawa – w książce dobrano takie tematy, która są przydatne komunikacyjnie, strukturyzują język, a jednocześnie ich zapamiętywanie sprawia dzieciom radość. Wszystko to co zostało zaprezentowane w metodzie było przez lata sprawdzane, weryfikowane i rozwijane z dziećmi, które uczyłam, dzięki czemu wiedziałam na co położyć nacisk i co wzbudza zainteresowanie najmłodszych.

• Metoda ambitna – dzieci są zanurzone w język hiszpański od pierwszej lekcji. Wiele słów jest wprowadzanych systematycznie, kładzie się nacisk na powtórki przez co dzieci robią szybki progres. Z drugiej jednak strony dziecko jest stymulowane do intuicyjnego rozumienia znaczeń w oparciu o kontekst, dzięki czemu jeszcze bardziej rozwija swoje kompetencje językowe, rozumiane jako zdolność do rozumienia i samodzielnego poprawnego tworzenia komunikatów wcześniej nie napotkanych. Poza tym wyszczególniamy mnóstwo reakcji językowych, które dziecko ma stosować już od pierwszej lekcji wzbogacając swój zasób leksykalny niejako mimochodem, tak przy okazji, równolegle do wprowadzanego systematycznie materiału.

• Metoda fotoreporterska – Twoje dziecko jest jednym z bohaterów metody! Bardzo cieszymy się na współpracę z Tobą-Rodzicem. Twoje dziecko będzie potrzebowało swoich zdjęć, bo wielokrotnie w podręczniku będzie proszone o wklejenie swojej podobizny i wypowiedzenie się na zadany temat. Poza tym w metodzie pracujemy na materiałach z rzeczywistego otoczenia dziecka, takich które je żywo interesują. Dlatego na zakończenie każdego rozdziału, dziecko ćwiczy swoje umiejętności językowe w oparciu o zdjęcie, wykonane we wskazanym miejscu, w otoczeniu wyszczególnionych rzeczy, osób, zabawek itd., które dostarczy prowadzącemu. Wzrost zaangażowania dziecka jest wprost nieoceniony!

• Metoda Gardner friendly – metoda wykorzystująca założenia teorii profesora Gardnera o inteligencji wielorakiej. Metoda zapewnia dzieciom rozwój językowy kładąc nacisk na takie aktywności, które stymulują je do nauki. Zajęcia są bardzo różnorodne, tak aby każde dziecko niezależnie od dominującego u niego rodzaju inteligencji spośród tych wymienionych przez Gardnera w jego pracach, było zaciekawione na lekcji. Metoda Colorín Colorado zapewnia różne formy pracy: od takich, które wymagają ruchu (bieganie, skakanie, tańczenie itp.), poprzez recytowanie, śpiewanie, wyliczanie, liczenie, aż po zajęcia przyrodnicze i humanistyczne. Duży nacisk kładziony jest na zapamiętywanie, jak również proponowane są formy pracy teatralnej, gdzie dzieci uczą się ról i je prezentują.

Grafika ilustrująca teorię prof. Gardnera dot. inteligencji wielorakiej
  • Metoda dramy – dzieci odgrywają wiele scenek przy pomocy własnego ciała. Kojarzenie danego słowa z ruchem lub z muzyką ułatwia zapamiętywanie słów i zdań. Przy okazji rozwija się naturalne możliwości i zdolności dziecka.

• Metoda pozytywna – jeśli dziecko zwraca się do nas po hiszpańsku to nasza odpowiedź jest zawsze TAK. To je stymuluje i zachęca do używania języka obcego. Nagroda jest natychmiastowa, a w przypadku dzieci to złota zasada.

Colorin Colorado - uczę się hiszpańskiego po hiszpańsku

Oficjalna strona metody: www.colorincolorado.pl